fbpx

Põrandate puhastus ja hooldus – II osa

Põrandate puhastus kiviplaadi puhul on oluline protsess materjali eluea säilitamisel. Kasutada ei tohiks tugevalt aluseliseid või happelisi vahendeid. Tavapärased hooldusvahendid nagu ammoniaak, valgendi või muud happelised või kaltsiumil põhinevad lahused võivad kiviplaati (näiteks graniiti või marmorit) tugevalt kahjustada ja eemaldada neile iseloomuliku ilusa läikepinna. Äädika- või sidrunimahlalahuse kui levinud koduste vahendite kasutamine pole samuti kiviplaatide puhastamiseks sobilikud. Soovitame kasutada väheniisket mikrofiiber moppi ja võimalikult neutraalset vahendit.

Põrandate hooldus

Puitparketi puhastus

Igapäevase puhastamise juures on oluline jälgida, et nii sees- kui ka väljaspool uksi kasutataks efektiivseid porimatte, mis aitavad eemaldada esmase lahtise liiva ja mustuse, kuna 80% mustusest kantakse ruumidesse sisse jalanõudega.

Puitpõrandate hooldamisel tuleb arvesse võtta materjali viimistlust. Pindmise viimistlusega (lakitud, värvitud) põrandate puhul tuleks vältida abrasiivseid ja tugevalt happelisi vahendeid või tehnikaid, mis võivad kahjustada nii kaitsekihti kui ka puitu ennast (tuhmistumise oht). Kõige parem on kasutada neutraalse pH tasemega lahuseid ning tõmmata niiske (mitte üleliia märja) mopiga pind üle. Soovitatav on kasutada pehmekiulisi materjale, mis ei kulutaks liialt viimistluskatet.

Puitparkettpõranda süvapesu ja õlitamine

Õlitatud puitpindade igapäevaseks koristuseks soovitame kasutada kõigepealt kuivpuhastus meetodit, näiteks tolmuimemist. Kui põrandapinnale on tekkinud kinnitunud mustus, siis soovitame kasutada õlitatud põrandatele ette nähtud neutraalse pH tasemega hooldusvahendit.

Üldiselt kehtib põhimõte, et puitpinna puhul tuleb eemaldada tekkinud plekid kergelt niiske lapiga niipea kui võimalik.

Kindlasti tasub järgida puhastusvahendi tootjapoolset juhendit.

Laminaatkatte puhastus

Sarnaselt puitpõrandatele on soovitav ka laminaatkatte puhul kasutada välisuste juures porimatisüsteemi. Igapäevane hooldus on laminaatpõrandal suhteliselt lihtne tänu tema tugevale pinnaviimistlusele. Vältida tuleks seepide, pesupulbrite jm abrasiivsete vahendite kasutamist, mis on tuhmistava toimega.

Parim viis põranda puhastamiseks on lihtne tolmuimemine ning väheniiske mikrofiibrist mopi kasutamine. Laminaatkattel on oht punduda, kui kasutatakse ebasobivaid töövõtteid (eelkõige liigselt niisket moppi). Soovitame puhastusaineid, mis on neutraalsed (pH tase orienteeruvalt 6-8).

Laminaatparkett

Kokkuvõte

Põrandakatete pikaealisuse saladus peitub oskuslikus hoolduses. Hea tulemuse toovad õigesti valitud puhastusvahendid, pinnakatete spetsiifika tundmine ning kogemustega töövõtted ja teadmised. Igapäevaseks hoolduseks soovitame kasutada professionaalseid puhastusvahendeid, mida müüakse puhastustarvete kauplustes, kindlasti tasub ka müügipersonali käest täiendavat infot küsida. Puhastusained on valmistatud spetsiaalselt igale pinnale ning nii mõnigi neist on nii puhastava kui ka hooldava toimega.

Olenevalt põrandakattest ja käidavusest soovitame teostada põrandate süvapesu ja kaitsekihiga töötlemist 1-2 korda aastas, sest pindmise puhastusega ei ole tihtipeale võimalik saavutada vajalikku puhtusastet. Põranda puhastus ja süvapesu on teenusena väljatoodud SIIN.